Wszystko o wnętrzach

Miedź w naszym domu część 2

W poprzednim artykule przedstawiliśmy miedź jako surowiec stosowany w rożnych dziedzinach i gałęziach naszego przemysłu, a także gdzie ona znajduje i znajdowała zastosowanie teraz i w  przeszłości .  W tym artykule dalej przybliżymy temat tego surowca pod kątem zastosowania go w naszym domu.

Miedziane instalacje wodne

Na wewnętrznych powierzchniach ścianek rur miedzianych instalacyjnych wody pitnej tworzy się tzw. biofilm, czyli warstwy mikroorganizmów. Badania potwierdziły, że rury miedziane ograniczają jego powstawanie oraz hamują osadzanie się i wzrost bakterii Lagionella.

Akcesoria i rury miedziane są wykonywane ze 100% czystej, naturalnej miedzi. Są więc higieniczne i antybakteryjne, stanowią idealny wybór dla instalacji wody pitnej i ciepłej wody użytkowej.

Zalety miedzi jako materiału

Materiał ten może być wielokrotnie przetwarzany bez utraty swoich właściwości fizycznych i eksploatacyjnych. Jest surowcem odnawialnym, bezkonkurencyjnym w recyklingu. Co ciekawe, Europa zaspokaja z recyklingu 43% swojego zapotrzebowania na miedź.

Moda na energię przyjazną środowisku sprawi, że znaczenie miedzi będzie wzrastać. Miedź jest bowiem doskonałym przewodnikiem ciepła i elektryczności. Ma zastosowanie również w energooszczędnych silnikach elektrycznych i ?zielonych? samochodów hybrydowych.

Normalizacja złączy miedzianych

Rury miedziane oraz inne akcesoria instalacyjne z miedzi  są elementami znormalizowanymi ( ich parametry są zunifikowane zgodnie z normami europejskimi) i bez względu na to, gdzie i kto je wyprodukował to poszczególne elementy będą do siebie pasowały.

Nawet jeśli remont instalacji grzewczej czy wodnej wykonywać będziemy po pewnym czasie, nowe części powszechnie dostępne w całej Europie będą zamienne lub będą się komponować z elementami starej instalacji. To prawdziwe ułatwienie zarówno dla montażystów, jak i inwestorów dokonujących zakupów.

Instalacje miedziane w naszym domu

Instalacje miedziane, są łatwe w zamontowaniu i wykonaniu. Rury miedziane  i akcesoria instalacyjne  z miedzi można łączyć na wiele sposobów: poprzez lutowanie miękkie i twarde, połączenia zaciskanie, zaprasowywane, wciskane czy skręcane.

Zaletą stosowania instalacji miedzianych jest również mała strata ciśnienia: na połączeniach nie występują redukcje przekroju. Instalacja miedziana zajmuje również mniej miejsca, ponieważ rury z miedzi wytrzymują wysokie ciśnienia i duże natężenia przepływu przy małej średnicy zewnętrznej.

Dla osób budujących lub wykańczających swoje domy czy mieszkania duże  znaczenie ma także estetyka i komfort wystroju wnętrz.

Instalacje miedziane możemy ukryć w ścianie lub pod podłogą, bez obawy o skuteczność ich działania. Instalacja  tego typu może być z powodzeniem poprowadzona naściennie, bez większego uszczerbku dla aranżacji wnętrza.

Ze względu na dużą estetykę i atrakcyjność tego materiału jest szeroko stosowana w wyposażeniu wnętrz. Wykonane z miedzi: baterie łazienkowe , wanny, dekoracje ? są nie tylko funkcjonalne, ale również piękne i? luksusowe.

Właściwości miedzi takie jak antybakteryjność, odporność na korozję, wytrzymałość, trwałość, i niezawodność, a także aspekt zdrowotny, ekologiczny i energooszczędny, dojdziemy do wniosku, że elementy miedziane wykorzystane w naszych domach stanowią wartość dodaną budynku.

 

 

 

Leave a Reply